טרנדים בעולם הויסקי ב 2016\2017

שנת 2016 היתה שנה די מעניינת בעולם הויסקי, בפוסט הזה אנסה לסכם את הטרנדים הבולטים שראינו ב 2016, שחלקם \ רובם ימשיכו איתנו גם ל 2017. חלקם מבורך, וחלקם, קצת פחות אם אפשר לומר…

פריחה מחודשת של הויסקי האירי

כל מי שעוקב אחר שוק הויסקי שם לב בודאי להתחזקות המאוד ברורה של מגזר הויסקי האירי , אם עד לפני כמה שנים יכולנו לראות בעיקר כמה מותגים בודדים ודי משעממים שלא ממש חידשו או עניינו , ללא מזקקות חדשות ומותגים חדשים (ג'יימסון, בושמילס,וכו') אנחנו כרגע עדים לפופלריות גדלה והולכת של מותגים איריים, פתיחה של מזקקות חדשות באירלנד לאחר שנים של סטגנציה, וכן בקבוקים עצמאיים מצויינים של ויסקי אירי מיושן על ידי מבקבקים עצמאיים רבים. סגנון הPOT STILL הולך ותופס תאוצה, והייצוא של ויסקי אירי גדל בכמה שנים האחרונות באחוזים דו ספרתיים. פשוט מהפכה!  כמה מזקקות חדשות שכדאי לעקוב אחריהן : TEELING, WATERFORD,WALSH WHISKEY ועוד. חוץ ממזקקות חדשות, גם המזקקות הותיקות מנסות לחדש,להוציא מוצרים מעניינים מעבר לבנאליה, ורק בשבוע שעבר ראינו השקה של קו מוצרים מאוד מעניין של IRISH DISTILLERS (בבעלות פרנו ריקאר) שנקרא METHOD AND MADNESS שכולל סינגל גריין, סינגל מאלט, ופינישים מאוד לא שגרתיים בחביות לימוזין, ו CHESTNUT צרפתי. דברים מעניינים קורים שם, והטרנד ממשיך. ולכל מי שעדיין שבוי בפרדיגמה היישנה שויסקי אירי הוא לא מעניין, לא איכותי וכו' – תחשבו שוב.

 

עוד ויסקי ללא גיל – NAS

ויסקי ללא ציון גיל אינו משהו חדש בתעשייה (לפחות כך אוהבים לספר לנו התומכים בתופעה – מה שנכון בגדול), ובשנים האחרונות אנחנו עדים ליותר ויותר מזקקות שבוחרות לבקבק ויסקי ללא ציון גיל, ועם פחות שקיפות בכל הקשור למשך הזמן שיושן הויסקי בחביות. לדבר יש כמובן כמה סיבות (ואני יודע שהדיון על כך כבר די שחוק- אבל לטובת אלו שלא מצויים בעניניינים אחזור על כך).

הסיבה העיקרית היא דילדול המלאים של חביות מתיישנות לאור הפופלריות הגוברת של ויסקי סינגל מאלט. מזקקות רבות לא חזו מראש את הבום בתעשייה, ולכן זיקקו וישנו ויסקי בכמויות לא מספקות על מנת לעמוד בביקוש של מאלטים מיושנים.

הסיבה הנוספת היא כמובן סיבה כלכלית : קל יותר למקסמם רווחים (ומזקקות הן חברות שיש להן אינטרס כלכלי בראש ובראשונה) כאשר מבקבקים ויסקי ללא ציון גיל, ואפשר לערבב במיקס גם ויסקי די צעיר, ולגבות עליו יותר כסף, בשל העמימות. הייתם משלמים 100 דולר על ויסקי בן 4? כנראה שלא, אבל אותו ויסקי ללא ציון גיל, ועם שם גאלי כלשהו, ימכר הרבה יותר בקלות, גם במחירים דומים, כל יראה "יוקרתי" . כאשר הטרנד הופך פופולרי יותר ויותר, יש לא מעט מזקקות שקופצות על העגלה, ומנסות למכור לנו ויסקי צעיר, במחיר יקר.

הסיבה הנוספת היא גמישות: הרבה יותר קל לבקבק ויסקי בפרופיל מסויים ללא ציון גיל, מאחר ומגוון החביות העומד לרשותך הוא גדול יותר, והבלנדר יכול לבחור חביות שונות ומשונות שיתאימו לפרופיל הטעם אותו הוא מנסה להשיג, בלי להגביל את עצמו לחביות בגיל מסוים ומעלה. לפעמים חבית צעירה בבלנד של חביות מבוגרות תתרום טעמים וארומות שיעשירו את הערבוב (ואני לא מדבר על בלנדד ויסקי אלא על סינגל מאלט) , אבל אם נידרש לציין את גיל הויסקי, נקבל ויסקי שמורכב מהרבה מאוד חביות ישנות ומעט חדשות, שגילו "נראה" לצרכן צעיר ביותר מאחר שחוקי ה SWA ( הגוף הרגולטורי של הויסקי הסקוטי) קובעים שניתן לציין רק את הגיל של הויסקי הכי צעיר על התווית גם אם רב המרכיבים מבוגרים הרבה יותר. אם נערבב 1000 חביות של מקאלאן 18 שנה ויותר , וחבית אחת של מקאלאן בן 8, נידרש לציין שמדובר על מקאלאן בן 8. למרות שכמות הויסקי הצעיר בטלה בשישים.

פופלריות גוברת של הויסקי האמריקאי

ויסקי אמריקאי גם הוא חווה עדנה, הביקוש לבורבון, ויסקי אמריקאי, וויסקי שיפון (RYE) שהפך למאוד אופנתי ופופלרי גם בארה"ב וגם בשאר העולם. טרנד מזקקות הויסקי בוטיק קטנות בארה"ב שאיננו ממש חדש, ממשיך ומתחזק,  ומחירי ויסקי אמריקאי ישן ונדיר מאמירים, וימשיכו כך לפחות בשנה הקרובה. כמו כן, מזקקות חדשות נפתחו ומוקמות בקנטאקי, ונראה שכולם מחפשים עוד ועוד ויסקי אמריקאי.

עליית מחירים – ממשיכה

עם הביקושים העולים, המחירים ממשיכים לעלות, וגם מזקקות קטנות שבעבר שמרו על תמחור הוגן יחסית מצטרפות לחגיגה- שימו לב למחירים המאמירים של ספרינגבנק, גלנפקרלאס (שהעלו מחירים לויסקים המיושנים שלהם בשנה האחרונה) . קשה יותר ויותר למצוא ויסקי איכותי בבקבוק לא עצמאי במחירים שפויים (ולא שאין, ההיפך – אבל הטרנד ברור). כנ"ל לגבי ויסקי יפני, כל עוד הביקוש לויסקי עולם ימשיך…

סקטור סינגל גריין ויסקי צומח

בעוד מחירי מאלט ויסקי מתיישנים מאמירים במחירים, סקטור הסינגל גריין מתפתח לאט לאט, ויותר ויותר מבקבקים עצמאיים (אבל לא רק) מוציאים גרסאות של סינגל גריין בגילאים של 20+ ובמחירים "הגיוניים" יותר. נכון שלא מדובר על מוצר זהה, ובטח לא פונה לכל הסנובים של הסינגל מאלט כמגזר, אבל יש לא מעט חובבי ויסקי שמכירים בכך שמדובר על מוצר נהדר, ומעניין. כמו כן יש גם מגמה של מכירת סינגל גריינים זולים וצעירים דוגמת HAIG CLUB \ CLUBMAN שפונים אל המגזר הצעיר יותר, ובמיוחד כחומר גלם בהכנת קוקטיילים ולא כמשקאות שלוגמים NEAT.

עוד ויסקי בטעמים

טוב, זה לא בדיוק מגמה שאני אוהב, אבל ויסקי בטעמים הוא מזמן טרנד שצומח ממש מהר, לא מעט מזקקות במויוחד אמריקאיות זיהו פוטנציאל במשקאות המבוססים על ויסקי, בתופסת דבש \ תפוח \ קינמון ועוד, וגם אם המוצרים האלו לא בדיוק מכוונים לקוראים של הבלוג הזה, אנחנו הולכים לראות יותר ויותר ממנו בשנים הקרובות. מצד אחד זו נקודת כניסה לצרכנים צעירים שלא היו שותים ויסקי כך או אחרת, ואולי יתפתחו לכוון הויסקי בשלב עתידי, מצד שני זו פרה חולבת ומזרימה עוד ביקושים לויסקי שמתדלקים את הענף, כך שיש בזה גם מן החיובי.

אלו רק כמה טרנדים שימשיכו,וייתחזקו לטעמי בעתיד הקרוב. אשמח לשמוע על טרנדים נוספים שלדעתכם יאפיינו את 2017…

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *